See نوى on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوَى",
"tags": [
"canonical",
"form-i"
]
},
{
"form": "nawā",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "نِيَّة",
"roman": "niyya",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نِيَّة",
"roman": "niyya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "نَاوٍ",
"roman": "nāwin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle"
]
},
{
"form": "مَنْوِيّ",
"roman": "manwiyy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتَ",
"roman": "nawayta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيَا",
"roman": "nawayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمْ",
"roman": "nawaytum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَوْا",
"roman": "nawaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتِ",
"roman": "nawayti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَتْ",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَتَا",
"roman": "nawatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُنَّ",
"roman": "nawaytunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَ",
"roman": "nawayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَانِ",
"roman": "yanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُونَ",
"roman": "tanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُونَ",
"roman": "yanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَ",
"roman": "yanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِ",
"roman": "yanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِ",
"roman": "inwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperative",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوُوا",
"roman": "inwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِي",
"roman": "inwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِينَ",
"roman": "inwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُ",
"roman": "nuwītu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيتَ",
"roman": "nuwīta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيَ",
"roman": "nuwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمَا",
"roman": "nuwītumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيَا",
"roman": "nuwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَا",
"roman": "nuwīnā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمْ",
"roman": "nuwītum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوُوا",
"roman": "nuwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُ",
"roman": "nuwītu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيتِ",
"roman": "nuwīti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيَتْ",
"roman": "nuwiyat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمَا",
"roman": "nuwītumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيَتَا",
"roman": "nuwiyatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَا",
"roman": "nuwīnā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نُوِيتُنَّ",
"roman": "nuwītunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَ",
"roman": "nuwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يُنْوَى",
"roman": "yunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَانِ",
"roman": "yunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْنَ",
"roman": "tunwawna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْنَ",
"roman": "yunwawna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"passive",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَى",
"roman": "yunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"masculine",
"passive",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَا",
"roman": "yunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"masculine",
"passive",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"passive",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْا",
"roman": "tunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْا",
"roman": "yunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"passive",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْ",
"roman": "tunway",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"passive",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"passive",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"passive",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَ",
"roman": "ʔunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَ",
"roman": "tunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يُنْوَ",
"roman": "yunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَا",
"roman": "yunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَ",
"roman": "nunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْا",
"roman": "tunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْا",
"roman": "yunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَ",
"roman": "ʔunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْ",
"roman": "tunway",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَ",
"roman": "tunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"jussive",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"jussive",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَ",
"roman": "nunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I.pass.vn:نِيَّة"
},
"expansion": "نَوَى • (nawā) I (non-past يَنْوِي (yanwī), verbal noun نِيَّة (niyya))",
"name": "ar-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "I.pass.vn:نِيَّة"
},
"name": "ar-conj"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with و as second radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic verbs with full passive",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to think"
],
"id": "en-نوى-ar-verb-ci5lfH8k",
"links": [
[
"think",
"think"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with و as second radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with collective in -an",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with sound feminine plural",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic verbs with full passive",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to intend"
],
"id": "en-نوى-ar-verb-jdzkj5ps",
"links": [
[
"intend",
"intend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to intend"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوَى",
"tags": [
"canonical",
"form-i"
]
},
{
"form": "nawā",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "نَاوٍ",
"roman": "nāwin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتَ",
"roman": "nawayta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيَا",
"roman": "nawayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمْ",
"roman": "nawaytum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَوْا",
"roman": "nawaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتِ",
"roman": "nawayti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَتْ",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَتَا",
"roman": "nawatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُنَّ",
"roman": "nawaytunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَ",
"roman": "nawayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَانِ",
"roman": "yanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُونَ",
"roman": "tanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُونَ",
"roman": "yanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَ",
"roman": "yanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِ",
"roman": "yanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِ",
"roman": "inwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperative",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوُوا",
"roman": "inwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِي",
"roman": "inwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِينَ",
"roman": "inwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I.nopass.vn:نَوًى"
},
"expansion": "نَوَى • (nawā) I (non-past يَنْوِي (yanwī), verbal noun نَوًى (nawan))",
"name": "ar-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "I.nopass.vn:نَوًى"
},
"name": "ar-conj"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with و as second radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with collective in -an",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with sound feminine plural",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic verbs with full passive",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to be far, to be distant, to be removed"
],
"id": "en-نوى-ar-verb-8K8zIiBe",
"links": [
[
"far",
"far"
],
[
"distant",
"distant"
],
[
"removed",
"removed"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوًى",
"tags": [
"canonical",
"masculine"
]
},
{
"form": "nawan",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"tags": [
"construct"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāh",
"tags": [
"feminine",
"singulative"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"tags": [
"paucal"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-decl-coll-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"informal"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"informal"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"informal"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"nominative"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"nominative"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"nominative"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"genitive"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"genitive"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاة",
"roman": "an-nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةٌ",
"roman": "nawātun",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةُ",
"roman": "an-nawātu",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةُ",
"roman": "nawātu",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةً",
"roman": "nawātan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةَ",
"roman": "an-nawāta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةَ",
"roman": "nawāta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةٍ",
"roman": "nawātin",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"genitive",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةِ",
"roman": "an-nawāti",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةِ",
"roman": "nawāti",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْن",
"roman": "nawātayn",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْن",
"roman": "an-nawātayn",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَانِ",
"roman": "nawātāni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَانِ",
"roman": "an-nawātāni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَا",
"roman": "nawātā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْنِ",
"roman": "nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْنِ",
"roman": "an-nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْنِ",
"roman": "nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"genitive",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْنِ",
"roman": "an-nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَات",
"roman": "an-nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٌ",
"roman": "nawayātun",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتُ",
"roman": "an-nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتُ",
"roman": "nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"indefinite",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"feminine",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"construct",
"feminine",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"indefinite",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَات",
"roman": "an-nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٌ",
"roman": "nawayātun",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتُ",
"roman": "an-nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتُ",
"roman": "nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"indefinite",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"feminine",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"construct",
"feminine",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"indefinite",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "نَوًى",
"pauc": "نَوَيَات",
"pl": "نَوَيَات",
"sing": "نَوَاة"
},
"name": "ar-decl-coll-noun"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with و as second radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with collective in -an",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with sound feminine plural",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic verbs with full passive",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"date pits"
],
"id": "en-نوى-ar-noun-dTBIPfDu",
"links": [
[
"date",
"date"
],
[
"pits",
"pits"
]
],
"tags": [
"collective"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "10 67 7 10 6",
"kind": "other",
"name": "Arabic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 37 16 18 11",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with past vowel a and non-past vowel i",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with و as second radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with collective in -an",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 32 9 21 17",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with sound feminine paucal",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 26 10 23 19",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with sound feminine plural",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 39 8 19 16",
"kind": "other",
"name": "Arabic nouns with triptote singulative in -āh",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 24 19 22 13",
"kind": "other",
"name": "Arabic verbs with full passive",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 39 2 3 2 3 2 5 40",
"kind": "other",
"name": "Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 32 4 6 3 6 4 7 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 39 3 4 2 4 3 4 38",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"kernels"
],
"id": "en-نوى-ar-noun-6Y9W-QfE",
"links": [
[
"kernels",
"kernels"
]
],
"qualifier": "fruit",
"raw_glosses": [
"(fruit) kernels"
],
"tags": [
"collective"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "acw",
"2": "ar",
"3": "نَوًى"
},
"expansion": "Arabic نَوًى (nawan)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوًى (nawan).",
"forms": [
{
"form": "nawa",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"lang": "Hijazi Arabic",
"lang_code": "acw",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "61 39",
"kind": "other",
"name": "Hijazi Arabic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"date pits"
],
"id": "en-نوى-acw-noun-dTBIPfDu",
"links": [
[
"date",
"date"
],
[
"pits",
"pits"
]
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/na.wa/"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "acw",
"2": "ar",
"3": "نَوَى"
},
"expansion": "Arabic نَوَى (nawā)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوَى (nawā).",
"forms": [
{
"form": "nawa",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ينوي",
"roman": "yinwi",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "acw-conj/I-weak-aa-ii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نوى",
"roman": "nawa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نوينا",
"roman": "nawēna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "نويتوا",
"roman": "nawētu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نووا",
"roman": "nawu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "نويتي",
"roman": "nawēti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نوت",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نوينا",
"roman": "nawēna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "نويتوا",
"roman": "nawētu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نووا",
"roman": "nawu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أنوي",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ينوي",
"roman": "yinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ننوي",
"roman": "ninwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تنووا",
"roman": "tinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ينووا",
"roman": "yinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أنوي",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ننوي",
"roman": "ninwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تنووا",
"roman": "tinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ينووا",
"roman": "yinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "انوي",
"roman": "anwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "انووا",
"roman": "anwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "انوي",
"roman": "anwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "انووا",
"roman": "anwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I",
"np": "ينوي",
"nptr": "yinwi",
"tr": "nawa"
},
"expansion": "نوى • (nawa) I (non-past ينوي (yinwi))",
"name": "acw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"imperative-2nd-p": "انووا",
"imperative-2nd-ptr": "anwu",
"imperative-2nd-sf": "انوي",
"imperative-2nd-sftr": "anwi",
"imperative-2nd-sm": "انوي",
"imperative-2nd-smtr": "anwi",
"non-past-1st-p": "ننوي",
"non-past-1st-ptr": "ninwi",
"non-past-1st-s": "أنوي",
"non-past-1st-str": "ʔanwi",
"non-past-2nd-p": "تنووا",
"non-past-2nd-ptr": "tinwu",
"non-past-2nd-sf": "تنوي",
"non-past-2nd-sftr": "tinwi",
"non-past-2nd-sm": "تنوي",
"non-past-2nd-smtr": "tinwi",
"non-past-3rd-p": "ينووا",
"non-past-3rd-ptr": "yinwu",
"non-past-3rd-sf": "تنوي",
"non-past-3rd-sftr": "tinwi",
"non-past-3rd-sm": "ينوي",
"non-past-3rd-smtr": "yinwi",
"past-1st-p": "نوينا",
"past-1st-ptr": "nawēna",
"past-1st-s": "نويت",
"past-1st-str": "nawēt",
"past-2nd-p": "نويتوا",
"past-2nd-ptr": "nawētu",
"past-2nd-sf": "نويتي",
"past-2nd-sftr": "nawēti",
"past-2nd-sm": "نويت",
"past-2nd-smtr": "nawēt",
"past-3rd-p": "نووا",
"past-3rd-ptr": "nawu",
"past-3rd-sf": "نوت",
"past-3rd-sftr": "nawat",
"past-3rd-sm": "نوى",
"past-3rd-smtr": "nawa"
},
"name": "acw-conj"
}
],
"lang": "Hijazi Arabic",
"lang_code": "acw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"to intend"
],
"id": "en-نوى-acw-verb-jdzkj5ps",
"links": [
[
"intend",
"intend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to intend"
],
"tags": [
"form-i",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/na.wa/"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ary",
"2": "ar",
"3": "نَوًى"
},
"expansion": "Arabic نَوًى (nawan)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوًى (nawan).",
"forms": [
{
"form": "nwa",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "نواية",
"roman": "nwāya",
"tags": [
"feminine",
"singulative"
]
},
{
"form": "نوايات",
"roman": "nwāyāt",
"tags": [
"paucal"
]
}
],
"lang": "Moroccan Arabic",
"lang_code": "ary",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"nuts"
],
"id": "en-نوى-ary-noun-kJPyu41F",
"links": [
[
"nut",
"nut"
]
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "ary",
"name": "Combretum family plants",
"orig": "ary:Combretum family plants",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ary",
"name": "Nuts",
"orig": "ary:Nuts",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ary",
"name": "Prunus genus plants",
"orig": "ary:Prunus genus plants",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "3 39 2 3 2 3 2 5 40",
"kind": "other",
"name": "Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 32 4 6 3 6 4 7 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 39 3 4 2 4 3 4 38",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"almonds"
],
"id": "en-نوى-ary-noun-d-prOep5",
"links": [
[
"almond",
"almond"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "لوز"
}
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/nwa/"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Arabic collective nouns",
"Arabic entries with incorrect language header",
"Arabic final-weak form-I verbs",
"Arabic form-I verbs",
"Arabic form-I verbs with past vowel a and non-past vowel i",
"Arabic form-I verbs with و as second radical",
"Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"Arabic lemmas",
"Arabic masculine nouns",
"Arabic nouns",
"Arabic nouns with collective in -an",
"Arabic nouns with sound feminine paucal",
"Arabic nouns with sound feminine plural",
"Arabic nouns with triptote singulative in -āh",
"Arabic verbs",
"Arabic verbs lacking passive forms",
"Arabic verbs with full passive",
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوَى",
"tags": [
"canonical",
"form-i"
]
},
{
"form": "nawā",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "نِيَّة",
"roman": "niyya",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نِيَّة",
"roman": "niyya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "نَاوٍ",
"roman": "nāwin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle"
]
},
{
"form": "مَنْوِيّ",
"roman": "manwiyy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتَ",
"roman": "nawayta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيَا",
"roman": "nawayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمْ",
"roman": "nawaytum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَوْا",
"roman": "nawaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتِ",
"roman": "nawayti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَتْ",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَتَا",
"roman": "nawatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُنَّ",
"roman": "nawaytunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَ",
"roman": "nawayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَانِ",
"roman": "yanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُونَ",
"roman": "tanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُونَ",
"roman": "yanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَ",
"roman": "yanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِ",
"roman": "yanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِ",
"roman": "inwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperative",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوُوا",
"roman": "inwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِي",
"roman": "inwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِينَ",
"roman": "inwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُ",
"roman": "nuwītu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيتَ",
"roman": "nuwīta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيَ",
"roman": "nuwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمَا",
"roman": "nuwītumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيَا",
"roman": "nuwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَا",
"roman": "nuwīnā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمْ",
"roman": "nuwītum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوُوا",
"roman": "nuwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُ",
"roman": "nuwītu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيتِ",
"roman": "nuwīti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نُوِيَتْ",
"roman": "nuwiyat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِيتُمَا",
"roman": "nuwītumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِيَتَا",
"roman": "nuwiyatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَا",
"roman": "nuwīnā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نُوِيتُنَّ",
"roman": "nuwītunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نُوِينَ",
"roman": "nuwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indicative",
"passive",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يُنْوَى",
"roman": "yunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَانِ",
"roman": "yunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْنَ",
"roman": "tunwawna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْنَ",
"roman": "yunwawna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَانِ",
"roman": "tunwayāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"passive",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَى",
"roman": "yunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"masculine",
"passive",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَا",
"roman": "yunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"masculine",
"passive",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"passive",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْا",
"roman": "tunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْا",
"roman": "yunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"passive",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَى",
"roman": "ʔunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"passive",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْ",
"roman": "tunway",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَى",
"roman": "tunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"passive",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"passive",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَى",
"roman": "nunwā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"passive",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"passive",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَ",
"roman": "ʔunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَ",
"roman": "tunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يُنْوَ",
"roman": "yunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيَا",
"roman": "yunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَ",
"roman": "nunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَوْا",
"roman": "tunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَوْا",
"roman": "yunwaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"jussive",
"masculine",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أُنْوَ",
"roman": "ʔunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْ",
"roman": "tunway",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تُنْوَ",
"roman": "tunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"jussive",
"passive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تُنْوَيَا",
"roman": "tunwayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"jussive",
"passive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نُنْوَ",
"roman": "nunwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "تُنْوَيْنَ",
"roman": "tunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يُنْوَيْنَ",
"roman": "yunwayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"jussive",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I.pass.vn:نِيَّة"
},
"expansion": "نَوَى • (nawā) I (non-past يَنْوِي (yanwī), verbal noun نِيَّة (niyya))",
"name": "ar-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "I.pass.vn:نِيَّة"
},
"name": "ar-conj"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to think"
],
"links": [
[
"think",
"think"
]
]
},
{
"categories": [
"Arabic transitive verbs"
],
"glosses": [
"to intend"
],
"links": [
[
"intend",
"intend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to intend"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Arabic collective nouns",
"Arabic entries with incorrect language header",
"Arabic final-weak form-I verbs",
"Arabic form-I verbs",
"Arabic form-I verbs with past vowel a and non-past vowel i",
"Arabic form-I verbs with و as second radical",
"Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"Arabic lemmas",
"Arabic masculine nouns",
"Arabic nouns",
"Arabic nouns with collective in -an",
"Arabic nouns with sound feminine paucal",
"Arabic nouns with sound feminine plural",
"Arabic nouns with triptote singulative in -āh",
"Arabic verbs",
"Arabic verbs lacking passive forms",
"Arabic verbs with full passive",
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوَى",
"tags": [
"canonical",
"form-i"
]
},
{
"form": "nawā",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "نَاوٍ",
"roman": "nāwin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتَ",
"roman": "nawayta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيَا",
"roman": "nawayā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمْ",
"roman": "nawaytum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَوْا",
"roman": "nawaw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُ",
"roman": "nawaytu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَيْتِ",
"roman": "nawayti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نَوَتْ",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُمَا",
"roman": "nawaytumā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَتَا",
"roman": "nawatā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَا",
"roman": "nawaynā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيْتُنَّ",
"roman": "nawaytunna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نَوَيْنَ",
"roman": "nawayna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indicative",
"past",
"perfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِي",
"roman": "yanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَانِ",
"roman": "yanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُونَ",
"roman": "tanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُونَ",
"roman": "yanwūna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"indicative",
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِي",
"roman": "ʔanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَانِ",
"roman": "tanwiyāni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِي",
"roman": "nanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfective",
"indicative",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَ",
"roman": "yanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"masculine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"masculine",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"masculine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِيَ",
"roman": "ʔanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَ",
"roman": "tanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِيَ",
"roman": "nanwiya",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "يَنْوِ",
"roman": "yanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِيَا",
"roman": "yanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"jussive",
"masculine",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"jussive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوُوا",
"roman": "tanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوُوا",
"roman": "yanwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"jussive",
"masculine",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أَنْوِ",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِي",
"roman": "tanwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تَنْوِ",
"roman": "tanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"second-person"
]
},
{
"form": "تَنْوِيَا",
"roman": "tanwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"jussive",
"third-person"
]
},
{
"form": "نَنْوِ",
"roman": "nanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"first-person",
"jussive",
"plural"
]
},
{
"form": "تَنْوِينَ",
"roman": "tanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "يَنْوِينَ",
"roman": "yanwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"jussive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِ",
"roman": "inwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"imperative",
"masculine",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوُوا",
"roman": "inwū",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِي",
"roman": "inwī",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "اِنْوِيَا",
"roman": "inwiyā",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dual",
"feminine",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "اِنْوِينَ",
"roman": "inwīna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I.nopass.vn:نَوًى"
},
"expansion": "نَوَى • (nawā) I (non-past يَنْوِي (yanwī), verbal noun نَوًى (nawan))",
"name": "ar-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "I.nopass.vn:نَوًى"
},
"name": "ar-conj"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to be far, to be distant, to be removed"
],
"links": [
[
"far",
"far"
],
[
"distant",
"distant"
],
[
"removed",
"removed"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Arabic collective nouns",
"Arabic entries with incorrect language header",
"Arabic final-weak form-I verbs",
"Arabic form-I verbs",
"Arabic form-I verbs with past vowel a and non-past vowel i",
"Arabic form-I verbs with و as second radical",
"Arabic form-I verbs with ي as third radical",
"Arabic lemmas",
"Arabic masculine nouns",
"Arabic nouns",
"Arabic nouns with collective in -an",
"Arabic nouns with sound feminine paucal",
"Arabic nouns with sound feminine plural",
"Arabic nouns with triptote singulative in -āh",
"Arabic verbs",
"Arabic verbs lacking passive forms",
"Arabic verbs with full passive",
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "so",
"2": "niyoo",
"3": "",
"4": "to hope"
},
"expansion": "Somali niyoo (“to hope”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Somali niyoo (“to hope”).",
"forms": [
{
"form": "نَوًى",
"tags": [
"canonical",
"masculine"
]
},
{
"form": "nawan",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"tags": [
"construct"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāh",
"tags": [
"feminine",
"singulative"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"tags": [
"paucal"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ar-decl-coll-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"informal"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"informal"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"informal"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"nominative"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"nominative"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"nominative"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct"
]
},
{
"form": "نَوًى",
"roman": "nawan",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "النَّوَى",
"roman": "an-nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"genitive"
]
},
{
"form": "نَوَى",
"roman": "nawā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"genitive"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاة",
"roman": "an-nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاة",
"roman": "nawāt",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةٌ",
"roman": "nawātun",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةُ",
"roman": "an-nawātu",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةُ",
"roman": "nawātu",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةً",
"roman": "nawātan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةَ",
"roman": "an-nawāta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةَ",
"roman": "nawāta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةٍ",
"roman": "nawātin",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"genitive",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاةِ",
"roman": "an-nawāti",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاةِ",
"roman": "nawāti",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْن",
"roman": "nawātayn",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْن",
"roman": "an-nawātayn",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"informal",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَانِ",
"roman": "nawātāni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَانِ",
"roman": "an-nawātāni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَا",
"roman": "nawātā",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"nominative",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْنِ",
"roman": "nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْنِ",
"roman": "an-nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْنِ",
"roman": "nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"dual",
"genitive",
"indefinite",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "النَّوَاتَيْنِ",
"roman": "an-nawātayni",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"definite",
"dual",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَاتَيْ",
"roman": "nawātay",
"source": "declension",
"tags": [
"ar-infl-ah",
"ar-infl-an-maksura",
"collective",
"construct",
"dual",
"genitive",
"singulative",
"triptote"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَات",
"roman": "an-nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٌ",
"roman": "nawayātun",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتُ",
"roman": "an-nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتُ",
"roman": "nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"indefinite",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"feminine",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"construct",
"feminine",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"indefinite",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَات",
"roman": "an-nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَات",
"roman": "nawayāt",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"informal",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٌ",
"roman": "nawayātun",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتُ",
"roman": "an-nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتُ",
"roman": "nawayātu",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"nominative",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"indefinite",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"feminine",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"construct",
"feminine",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتٍ",
"roman": "nawayātin",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"indefinite",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "النَّوَيَاتِ",
"roman": "an-nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
},
{
"form": "نَوَيَاتِ",
"roman": "nawayāti",
"source": "declension",
"tags": [
"construct",
"feminine",
"genitive",
"paucal",
"plural",
"sound-form"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "نَوًى",
"pauc": "نَوَيَات",
"pl": "نَوَيَات",
"sing": "نَوَاة"
},
"name": "ar-decl-coll-noun"
}
],
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"date pits"
],
"links": [
[
"date",
"date"
],
[
"pits",
"pits"
]
],
"tags": [
"collective"
]
},
{
"glosses": [
"kernels"
],
"links": [
[
"kernels",
"kernels"
]
],
"qualifier": "fruit",
"raw_glosses": [
"(fruit) kernels"
],
"tags": [
"collective"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Ar-نوى.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Ar-%D9%86%D9%88%D9%89.ogg"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Hijazi Arabic collective nouns",
"Hijazi Arabic entries with incorrect language header",
"Hijazi Arabic final-weak form-I verbs",
"Hijazi Arabic final-weak verbs",
"Hijazi Arabic form-I verbs",
"Hijazi Arabic lemmas",
"Hijazi Arabic masculine nouns",
"Hijazi Arabic nouns",
"Hijazi Arabic terms derived from Arabic",
"Hijazi Arabic terms inherited from Arabic",
"Hijazi Arabic verbs",
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "acw",
"2": "ar",
"3": "نَوًى"
},
"expansion": "Arabic نَوًى (nawan)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوًى (nawan).",
"forms": [
{
"form": "nawa",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"lang": "Hijazi Arabic",
"lang_code": "acw",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"date pits"
],
"links": [
[
"date",
"date"
],
[
"pits",
"pits"
]
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/na.wa/"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Hijazi Arabic entries with incorrect language header",
"Hijazi Arabic final-weak form-I verbs",
"Hijazi Arabic final-weak verbs",
"Hijazi Arabic form-I verbs",
"Hijazi Arabic lemmas",
"Hijazi Arabic terms derived from Arabic",
"Hijazi Arabic terms inherited from Arabic",
"Hijazi Arabic verbs",
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "acw",
"2": "ar",
"3": "نَوَى"
},
"expansion": "Arabic نَوَى (nawā)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوَى (nawā).",
"forms": [
{
"form": "nawa",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ينوي",
"roman": "yinwi",
"tags": [
"non-past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "acw-conj/I-weak-aa-ii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نوى",
"roman": "nawa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نوينا",
"roman": "nawēna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "نويتوا",
"roman": "nawētu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نووا",
"roman": "nawu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "نويت",
"roman": "nawēt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "نويتي",
"roman": "nawēti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "نوت",
"roman": "nawat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "نوينا",
"roman": "nawēna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "نويتوا",
"roman": "nawētu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "نووا",
"roman": "nawu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أنوي",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ينوي",
"roman": "yinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ننوي",
"roman": "ninwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تنووا",
"roman": "tinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ينووا",
"roman": "yinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "أنوي",
"roman": "ʔanwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"non-past",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "تنوي",
"roman": "tinwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ننوي",
"roman": "ninwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"non-past",
"plural"
]
},
{
"form": "تنووا",
"roman": "tinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ينووا",
"roman": "yinwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"non-past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "انوي",
"roman": "anwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"masculine",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "انووا",
"roman": "anwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"masculine",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "انوي",
"roman": "anwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "انووا",
"roman": "anwu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "I",
"np": "ينوي",
"nptr": "yinwi",
"tr": "nawa"
},
"expansion": "نوى • (nawa) I (non-past ينوي (yinwi))",
"name": "acw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"imperative-2nd-p": "انووا",
"imperative-2nd-ptr": "anwu",
"imperative-2nd-sf": "انوي",
"imperative-2nd-sftr": "anwi",
"imperative-2nd-sm": "انوي",
"imperative-2nd-smtr": "anwi",
"non-past-1st-p": "ننوي",
"non-past-1st-ptr": "ninwi",
"non-past-1st-s": "أنوي",
"non-past-1st-str": "ʔanwi",
"non-past-2nd-p": "تنووا",
"non-past-2nd-ptr": "tinwu",
"non-past-2nd-sf": "تنوي",
"non-past-2nd-sftr": "tinwi",
"non-past-2nd-sm": "تنوي",
"non-past-2nd-smtr": "tinwi",
"non-past-3rd-p": "ينووا",
"non-past-3rd-ptr": "yinwu",
"non-past-3rd-sf": "تنوي",
"non-past-3rd-sftr": "tinwi",
"non-past-3rd-sm": "ينوي",
"non-past-3rd-smtr": "yinwi",
"past-1st-p": "نوينا",
"past-1st-ptr": "nawēna",
"past-1st-s": "نويت",
"past-1st-str": "nawēt",
"past-2nd-p": "نويتوا",
"past-2nd-ptr": "nawētu",
"past-2nd-sf": "نويتي",
"past-2nd-sftr": "nawēti",
"past-2nd-sm": "نويت",
"past-2nd-smtr": "nawēt",
"past-3rd-p": "نووا",
"past-3rd-ptr": "nawu",
"past-3rd-sf": "نوت",
"past-3rd-sftr": "nawat",
"past-3rd-sm": "نوى",
"past-3rd-smtr": "nawa"
},
"name": "acw-conj"
}
],
"lang": "Hijazi Arabic",
"lang_code": "acw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Hijazi Arabic transitive verbs"
],
"glosses": [
"to intend"
],
"links": [
[
"intend",
"intend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to intend"
],
"tags": [
"form-i",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/na.wa/"
}
],
"word": "نوى"
}
{
"categories": [
"Moroccan Arabic 1-syllable words",
"Moroccan Arabic collective nouns",
"Moroccan Arabic entries with incorrect language header",
"Moroccan Arabic lemmas",
"Moroccan Arabic masculine nouns",
"Moroccan Arabic nouns",
"Moroccan Arabic terms derived from Arabic",
"Moroccan Arabic terms inherited from Arabic",
"Moroccan Arabic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ary",
"2": "ar",
"3": "نَوًى"
},
"expansion": "Arabic نَوًى (nawan)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Arabic نَوًى (nawan).",
"forms": [
{
"form": "nwa",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "نواية",
"roman": "nwāya",
"tags": [
"feminine",
"singulative"
]
},
{
"form": "نوايات",
"roman": "nwāyāt",
"tags": [
"paucal"
]
}
],
"lang": "Moroccan Arabic",
"lang_code": "ary",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"nuts"
],
"links": [
[
"nut",
"nut"
]
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
},
{
"categories": [
"ary:Combretum family plants",
"ary:Nuts",
"ary:Prunus genus plants"
],
"glosses": [
"almonds"
],
"links": [
[
"almond",
"almond"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "لوز"
}
],
"tags": [
"collective",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/nwa/"
}
],
"word": "نوى"
}
Download raw JSONL data for نوى meaning in All languages combined (58.4kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: نوى/Arabic 'collective' base_tags=set()",
"path": [
"نوى"
],
"section": "Arabic",
"subsection": "noun",
"title": "نوى",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: نوى/Arabic 'collective' base_tags={'error-unrecognized-form'}",
"path": [
"نوى"
],
"section": "Arabic",
"subsection": "noun",
"title": "نوى",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural of variety'",
"path": [
"نوى"
],
"section": "Arabic",
"subsection": "noun",
"title": "نوى",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural of variety'",
"path": [
"نوى"
],
"section": "Arabic",
"subsection": "noun",
"title": "نوى",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.